Doprava do balíkovny ZDARMA

K nožům 1x broušení zdarma - více ZDE

Ostří japonských nožů

S rostoucí oblibou japonských pokrmů v našich končinách, roste i zájem o japonské nože, které jsou často pro pohodlnou přípravu japonských pokrmů nezbytné. Japonské typy nožů se význačným způsobem v mnoha ohledech odlišují od klasických evropských nožů. Nejvýraznější a na první pohled viditelné odlišení je unikátní tvar ostří, jenž je speciálně tvarováno pro přípravu surovin pro japonskou kuchyni. V tomto článku se vám pokusíme odhalit právě rozdíl v tvaru ostří japonských a evropských nožů a způsobu využití nožů.

Tvar ostří evropských nožů

Evropské typy nožů není potřeba zdlouhavě představovat, neboť se s nimi u nás každý setkává takřka denně. Nejvýznamnějším představitelem je evropský šéfkuchařský nůž. Evropské typy nožů mají ostří čepele tvarované do písmene V.  Neboli čepel nože je broušena z obou stran zpravidla pod úhlem 15°, čímž výsledný vzhled evokuje písmeno V.

Evropský tvar ostří nožů

Tvar ostří japonských nožů

V japonské kultuře hrají důležitou roli detaily a u nožů to platí též. Každý japonský typ nože má speciální tvar, který umožňuje co nejpřesněji a nejlépe krájet surovinu, ke které je primárně určen. Vybrané typy japonských nožů mají speciální tvar nejen čepele, ale i ostří. Oproti evropským nožům se zásadně liší v rozmanitosti tvarů a podstatně větší specializaci na konkrétní pokrmy či suroviny. Jednou z nevětších zajímavostí u vybraných typů japonských nožů je jednostranné ostří. Jednostranné ostří umožňuje například dokonalé plátování ryb a jejich filetování.

Japonský tvar ostří nožů jednostrannýPříkladem japonských typů nožů s jednostranným ostřím jsou nože: Sashimi, Deba a Bunka. Nože Sashimi jak již z názvu napovídá jsou ideální pro přípravu japonského sashimi sushi s tenkým plátem ryby.

Sashimi nožeKrájení sashimi nožem plát lososa na sushi

Japonské typy nožů s jednostranným ostřím v našem sortimentu

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení