Doprava zdarma na vybraná výdejní místa

Jak se starat o dřevěné prkénko

Dřevěné prkénko XinZuo je vyrobeno z kvalitního masivního akáciového dřeva s váhou 2,58kg. Prkénko je čistě přírodní bez chemických postřiků a dalších nežádoucích látek. Povrch prkénka je napuštěn přírodním olejem s antibakteriálními účinky. V tomto článku vám poradíme, jak se správně o dřevěné prkénko starat a čemu se jednoznačně vyvarovat. Dřevěné prkénko oproti umělým prkénkům vyžaduje určitou péči o něj, je to dáno i tím, že dřevo neustále "pracuje" a reaguje na zacházení s ním.

Jak se starat o dřevěné prkénko

Dřevěné prkénko do myčky?

Stejně jako nože XinZuo, tak i prkénko v žádném případě nepatří do myčky. Vložení prkénka do myčky zásadním způsobem negativně ovlivňuje jeho životnost. Myčka vytváří pro dřevěné prkénko nepříznivé prostředí, které se na něm nezvratně podepíše. Za prvé jsou v myčce používány čistící kapsle, tablety a leštidla obsahující chemii, která se dostává do prkénka, též povrch prkénka je působením prostředků v myčce "ošoupáván" a narušen. Za druhé na prkénko velmi negativně působí voda a teplo v myčce. Dřevěné prkénko se v myčce příliš nasákne vodou. Na závěr nejvíce škody na prkénku napáchá závěrečné sušení v myčce, při kterém dochází k nepřirozenému a rychlému vysoušení prkénka působením vysokého tepla. Při tomto procesu dochází k narušování struktury dřeva při nepřirozeném vysoušení a následnému praskání.

Čeho se vyvarovat při používání dřevěného prkénka

  • Nevkládat do myčky.
  • Zbytečně prkénko nevystavovat vysoké vlhkosti a nenechávat nasáknout vodou například ve dřezu.
  • Nevystavovat prkénko vysokým nepřirozeným teplotám. Nevysoušet prkénko uměle vytvářeným teplem (nepoužívat na vysoušení prkénka fén, radiátor atd.). V letních dnech při vysokých teplotách nenechávat prkénko uschnout rychle na přímém slunečním svitu.

Jak vyčistit dřevěné prkénko?

Při vaření nenechávejte zbytečně nepoužité zbytky potravin na dřevěném prkénku zasychat a pravidelně ho otírejte například papírovým ubrouskem. Po uvaření prkénko očistěte vlhkým bavlněným ubrouskem. Pro čištění prkénka nevyužívejte klasickou kuchyňskou houbičku, která je na dřevo agresivní a narušuje strukturu jeho povrchu. Prkénko nechte přirozeně uschnout ve svislé poloze, aby mělo přístup vzduchu z obou stran. Prkénko by nemělo ležet jednou stranou na kuchyňské desce či kuchyňské utěrce, aby dobře proschlo z obou stran a neudržovala se na jedné jeho straně nežádoucí vlhkost. Před úklidem prkénka do šuplíku mu dopřejte dostatek času, aby řádně oschlo.

Tip: Životnost prkénka prodloužíte, pokud ho jednou začas ošetříte "pomažete" přírodním rostlinným olejem.

Zpět do obchodu